Danas: Tko će ugostiti Eurosong 2017.? – eurosong.hr
Eurosong.hr logo Eurosong.hr logo

Danas: Tko će ugostiti Eurosong 2017.?

  4 min za čitanje   1 komentar

Neočekivano dugoj sapunici oko domaćina Eurosonga 2017. danas bi trebao biti kraj. Kažem “trebao” jer smo već par puta u samo mjesec i pol dana svjedočili odgodama dva ili tri sata prije početka konferencije za novinare gdje su trebali obznaniti odluku. Valjda su se političari napokon izdogovorili, iako je bilo zanimljivo pratiti ovu sapunicu, kojoj ni Televisa ni Telemundo nisu dorasli.

Međunarodni izložbeni centar u Kijevu ili Černomorecov stadion u Odesi, pitanje je sad. (Imgur)

No da sumiramo što se događalo u proteklih par mjeseci. Nakon tzv. “bitke gradova” organizirane krajem srpnja, u završnu fazu svojevrsnog natjecanja ušla su tri grada – Dnjipro, Kijev i Odesa. Nakon zadnje odgode objave grada domaćina, Dnjipro se povukao navodeći za razloge nedostatak smještaja, nedovoljno turističkog kapaciteta, i blizinu ratne zone. Ne treba ni smetnuti s uma da je DniproEuroArena, jedan od stadiona Europskog nogometnog prvenstva 2012., poprilično udaljen od centra grada. Tako da smo ostali na dvije solucije – Međunarodni izložbeni centar u Kijevu ili stadion nogometnog kluba Černomorec u Odesi.

OPCIJA: KIJEV

Međunarodni izložbeni centar u Kijevu (wxrw123.com)

Nakon što je postalo jasno da Palača sporta, iz koje smo gledali Eurosong 2005., nema teoretske šanse da opet ugosti Eurosong, moralo se pribjeći novom rješenju. Ono je pronađeno u Međunarodnom izložbenom centru, najvećem takve vrste u Ukrajini. Cijela arhitektura sastoji se od preko 58 tisuća kvadratnih metara prostora, a od toga 28018 kvadratnih metara namijenjenih raznim izložbama.

Osim za razne izložbe, prostor ovog kompleksa otvorenog 2011. godine koristi se i za održavanje kongresa. Sastoji se od tri paviljona – paviljon 1, paviljon 2 i paviljon 3 (smještaj i kartu možete pogledati ovdje). Iako su pozitivne strane ovog objekta veća površina paviljona za održavanje, press-centra i veći kapacitet, kao manjak mu se može uzeti u obzir neiskustvo u organizaciji većih televizijskih događanja i problem transporta (smješten je na lijevoj strani rijeke).

Što se tiče grada Kijeva, plusevi su mu smještajni i transportni kapaciteti (dvije zračne luke), no minus mu je što je ugostio sva veća događanja u organizaciji EBU-a (Eurosong 2005. i dva Dječja Eurosonga).

OPCIJA: ODESA

Černomorecov stadion u Odesi (skyscrapercity.com)

Za svoju eurovizijsku kampanju grad Odesa je prijavio stadion nogometnog kluba Černomorec, čiji je kapacitet oko 34 tisuće gledatelja. Ovaj je stadion građen od 2008. do 2011. godine kako bi postao jedan od osam stadiona Europskog nogometnog prvenstva 2012. koji se održavao u Poljskoj i Ukrajini. Za njegovu gradnju Odešani su srušili stari stadion, no na njihovu žalost, stadion nije postao jedan od sportskih borilišta tadašnjeg Eura.

Iako su pozitivne strane Odese već postojeći turistički resort i kompletirana financijska konstrukcija, njezina nominacija je puna rupa. Naime, stadion nema pomični krov, zbog čega bi veća količina novaca trebala ići u gradnju privremenog krova. Prema njihovom programu, privremeni krov je trebao biti izgrađen prema uzoru na onaj sa seviljskog stadiona La Cartuja za potrebe finala Davis Cupa 2011. Izgradnja je trebala početi u studenom, no stadion je obećan klubu Zorya Luhansk za igranje utakmica UEFA-ine Europske lige.

Drugi najvažniji minus su još uvijek neriješeni vlasnički odnosi nad stadionom (jedan od vlasnika je navodno odlučio iznajmiti stadion upravo u vremenu održavanja Eurosonga). Tu su i problemi press-centra (izgradnja privremenog šatora), velike udaljenosti od centra grada te Eurocluba, koji bi trebao biti raštrkan na tri lokacije.

ZAKLJUČAK

Gledajući sve pluseve i minuse, kao najbolje rješenje se nameće Kijev s IEC-om. Dakako, bilo bi zanimljivo kako bi se ova bitka gradova odvijala da se u kojem slučaju umjesto Dnjipra i(li) Odese našao Lviv, s obzirom na puno bolji program nego ova dva grada. Barem prema mom mišljenju, no nitko se ne mora složiti s time. No prvo pričekajmo da vidimo hoće li Ukrajinci uopće objaviti domaćina idućeg Eurosonga danas. Već sada je vremena za kvalitetnu organizaciju sve manje. Ako bi nekad trebali reći “e sad je dosta igranja”, onda je to sad.

Tko će od 9. do 13. svibnja (ili možda od 23. do 27. svibnja) organizirati Eurosong 2017., saznajte sutra u 12:00 sati.

Podržite Eurosong.hr

Znate li da sav sadržaj na portalu radimo volonterski, iz ljubavi prema Eurosongu, izvođačima i zajednici fanova?

Ako vam se sviđa što radimo, podržite nas!

Iza svega što vidite stoji 17 vrijednih fanova koji izdvajaju vrijeme, trud i novac za održavanje stranice, a kako bismo izvještavali s događanja sami plaćamo i putovanja i smještaj na Dori i Eurosongu.

Kako bismo i dalje mogli biti tu za vas i donositi vam zanimljive sadržaje, donirajte i pomozite da eurosong.hr ostane mjesto okupljanja za sve fanove iz regije.

Donirajte
0
PODIJELI ČLANAK

Rasprava1

  1. Krasnopoly — 9. rujna 2016. u 10:15

    Skoro da bih rekao da i nije tako bitno koji će od gradobva biti domaćin. Bar u onom tehničkom smislu , jer nigde ne postoje savršeni uslovi . Što se toiče grada kao grada, naravno da je najbolja Odesa od ponuđenog , jer je grad prelep. Naravno pod uslovm da dograde taj pomični krov.. Ne vidim da je tako preskupo , kada je u pitanju jedan projekat poput esca. Ako je Baku mogao da sagradi onaku dvoranu , valjda bi svako treba da je u prilci da stavi pomični krov . U protivnom uvek ostaje kijev , mada je esc tamo već bio , pa meni nije tako intersantno a nema ni nekog ekstra objekta. Kako god, bilo znam da se na kraju nijedan od gradova neće osramotiti , sve se to dovede u red.
    Ako je mogla jedna prilično bogata Danaska da organizuje esc setite se dobro u onom malenom poluvlažnom i nedovršenom doslovno hangaru jednu evroviziju , gde je spolja bila vidljiva armatura iz zidova i vlaga na istim , a ispred ogromna baretina i korov… e onda je sve ovo u Ukrajini ipak mila majka . A svi znaju da našminkaju stvari .

    Nego nije to realno sve problem. Problem će biti vrlo moguća i dosta izvesna eskalacija sukoba unutar Ukrajine kao između UKR i Ruske federacije. Ukoliko bi došlo do nekih većih ratnih dejstava, esc ne bi ni bilo u maju sledeće godine, nego biu se prebacio u neku drugu zemlju i onda bi negde na jesen verovatno bio održan esc. Dakle i takav scenario je moguć , još kako .

    Kako god, ali je jedno sigurno sledeći esc u Ukrajini , ako zanemariomo sve ostalo biće jedan " poluratni esc …jer će se Ukrajinci napeti iz petinih žila da nam dočaraju da su u velikom problemu i cela priča oko esca s njihove strane ići će u tom pravcu ( već se može zamisliti bina i koju će ona poruku da nosi …i tako sve redom.. ) ..čak i ako bude vladao mir Božiji sve vreme. E ako žele da održe i ne ugroze esc kod sebe, onda bi morali ipak da se smire da ne provociraju veća sr_nja i da ne zazivaju Ruse ni unutar ni izvan te krnje države , dakle niti na jedan moguć način. A kad prođe maj 2017 , pa ako se mora nek se pobiju , zna se ko će izvući deblji kraj.

Komentiraj članak

Komentari se moderiraju i objavljuju samo ako pridonose raspravi na konstruktivan način. Ukoliko se ne slažeš s nekim člankom ili komentarom, slobodno iznesi svoje mišljenje ali na pristojan način. Ako se tvoj komentar odnosi na gramatičke ili stilske pogreške, problem s web stranicom ili bilo što drugo što nije vezano uz članak, javi nam se.

Trebaš biti prijavljen za komentiranje! Prijavi se?